неділя, 6 листопада 2022 р.

Я слави не бажав… до 150-річчя від дня народження Богдана Лепкого

 

Віртуальна виставка книг


4 листопада (за іншими даними 9 листопада) 2022 року український народ відзначає 150-річчя від дня народження видатного поета, прозаїка, художника, громадсько-культурного діяча Богдана Лепкого (повне ім’я — Богдан Теодор Нестор Лепкий).



Богдан Лепкий народився 1872 року в с.Крегулець Гусятинського округу (нині Тернопільська область) у родині священика. 

Його батько священик Сильвестр Лепкий, відомий як письменник Марко Мурава, мав чудову бібліотеку. У ній було чимало старовинних книг, а стіни дому прикрашали картини на історичну тематику, що згодом позначиться на літературній творчості Богдана Лепкого. Потяг до творчості у малого Богдана виявився рано. Перші літературні спроби зроблені ще в Бережанській гімназії.

Вирішивши стати живописцем і вступивши до Академії мистецтв у Відні, юнак невдовзі зрозумів, що помилився з вибором. Згодом ставши студентом філософського факультету Віденського університету, він активно цікавиться літературним і суспільно-політичним життям.

Творча спадщина Б.Лепкого становить понад 80 власних книг, у тому числі цикл романів «Мазепа», повісті, оповідання, казки, спогади, переклади, літературознавчі критичні нариси, статті літературного та мистецького спрямування. Він також є автором низки поетичних збірок та прозових творів для дітей.

Історичні твори Б. Лепкого – дуже реалістичні, хоч і сповнені романтичної любові до рідного краю. Сюжети їх захоплюючі, мова – колоритна, читаються вони легко, а при цьому наповнюють читача високою духовністю.




Богдан Лепкий
Автор:
 Погребенник Федір
Видавництво: Київ: Знання
Рік видання: 1993
Сторінок: 64
Анотація: Доля щедро обдарувала Б. Лепкого. І він не змарнував свого таланту. Б. Лепкий залишив багату творчу спадщину як поет і прозаїк, критик і літературознавець. А був він ще й видавцем-текстологом, читцем-декламатором художніх творів, талановитим малярем...

Та сталося так, що більш як півстоліття на українських землях ім'я і твори вірного сина України були приречені на забуття. Ця книжечка повертає читачеві Б. Лепкого - поета, прозаїка.



Меч і перо
Автор:
 Яр Славутич
Видавництво: Київ: Дніпро
Рік видання: 1992
Сторінок: 414
Анотація: Яр Славутич – поет, учений-славіст, педагог. Нащадок давнього козацького роду. До цієї книжки увійшли його літературознавчі праці: про образ Гетьмана П. Сагайдачного в літературі, про поезію І. Мазепи, про класиків української літератури – Г. Сковороду, Т. Шевченка, І. Франка, Лесю Українку, В. Стефаника, а також про письменників, імена яких були вилучені з нашої літератури: Б. Лепкого. В. Свідзинського, С. Маланюка. Михайла Ореста, Оксану Лятуринську, І. Світличного, В. Стуса.

Видання розраховане на широке коло читачів.



Вибрані твори в 3 томах
Т. 1: Мотря:
 історична повість.
Сотниківна: історична картина з часів Івана Виговського
Автор: Б. С. Лепкий
Укладач-редактор: Б. Мельничук
Видавництво: Тернопіль : Збруч
Рік видання: 2004
Сторінок: 351
Анотація: Книгу знаного українського письменника Богдана Лепкого (1872–1941) склали два його твори, об'єднані спільними темами державницької діяльності гетьманів, боротьби козацтва за волю українського народу.
«Мотря» започатковує цикл повістей «Мазепа», про що детальніше йдеться в передмові (видавництво планує випустити ці повісті протягом найближчого часу). У центрі твору – кохання дочки генерального судді Кочубея і гетьмана Івана Мазепи. Дія відбувається на тлі важливих історичних подій.
«Сотниківна» розповідає про дещо раніший період в історії України – час, коли гетьманом був Іван Виговський; зокрема, про битву козацького війська під його орудою з московськими полками 1659 року біля Конотопа.

Обидва твори подані за першодруками (відповідно 1926 і 1927 рр.); тексти опубліковані (на основі видань «Мотря» («Каменяр», 1991, редактор Д. Сапіга) і «Вибрані твори» Б. Лепкого, т. 2 ( «Наукова думка», 1997, упорядник Ф. Погребенник, редактори В. Коваленко і В. Береговин) за сучасним правописом із збереженням лексичних, морфологічних та стилістичних особливостей мови автора.



Вибрані творив 3 томах
Т. 2: Мотря: історична повість. Орли: історичне оповідання з років 1734–1750. Крутіж: історична повість. Оповідання
Автор: Б. С. Лепкий
Укладач-редактор: Б. Мельничук
Видавництво: Тернопіль : Збруч
Рік видання: 2006
Сторінок: 400
Анотація: Цим томом продовжуємо ознайомлювати читачів із творчістю визначного українського письменника Богдана Лепкого (1872–1941).

Започатковує збірник другий том історичної повісті «Мотря». У центрі повісті «Мотря», дія якої відбувається на тлі важливих історичних подій, – кохання дочки генерального судді Кочубея і гетьмана Івана Мазепи.

Історичне оповідання «Орли» повертає до років 1734–1750, коли в Україні після смерті гетьмана Данила Апостола почалася доба так званого «міжгетьманства», характерного посиленням московських катувань та знущань, насаджуванням деспотичного царського режиму.

У повісті «Крутіж» Б. Лепкий відобразив епізоди ще ранішого історичного періоду – Руїни (1663–1687). Фахівці по праву відносять цей твір до найкращих в українській художній літературі на теми минулого нашої країни.

Усі три твори подані за першодруками (відповідно 1926, 1934 і 1941 рр.); тексти опубліковані на основі видань «Мотря» («Дніпро», 1992, редактор Р. Горак), твори Б. Лепкого у 2 тт., т. 2 («Наукова думка», 1997, упорядник Ф. Погребенник. редактори В. Коваленко і В. Береговий) і твори Б. Лепкого у 2 тт.,т. 2 («Дніпро». 1991, упорядник М. Ільницький, редактор Л. Пономаренко) за сучасним правописом із збереженням лексичних, морфологічних та стилістичних особливостей мови автора.

Для кращого ознайомлення з творчістю письменника подаємо також його оповідання



Вибрані творив 3 томах
Т. 3: Не вбивай; Батурин: історичні повісті
Автор: Б. С. Лепкий
Укладач-редактор: Б. Мельничук
Видавництво: Тернопіль : Збруч
Рік видання: 2008
Сторінок: 488
Анотація: Ознайомлюючи читачів з творчістю визначного українського письменника Богдана Легшого (1872–1941), пропонуємо продовження його історичної епопеї про Гетьмана України Івана Мазепу.

У цьому збірнику вміщені повісті «Не вбивай» і «Батурин». Перша висвітлює перебіг подій, унаслідок яких було страчено батька Мотрі – генерального суддю Василя Кочубея, а також складну дипломатію з російським царем Петром І. У другій йдеться про вибір І. Мазепи – обравши шведів за спільників, боротися проти Петра І та про те, як військо під командуванням О. Меншикова зруйнувало гетьманську столицю – Батурин.

Обидві повісті подані за першодруками (відповідно 1926, 1927 рр.); тексти опубліковані на основі однотомника цих творів (К., «Дніпро», 1992; упорядник Р. Горак) за сучасним правописом із збереженням лексичних, морфологічних та стилістичних особливостей мови автора.



Мазепа:
Трилогія: II. Не вбивай; III. Батурин:
 Іст. повісті
Автор: Б. С. Лепкий
Видавництво: Львів: Каменяр
Рік видання: 1991
Сторінок: 488
Анотація: Трилогія «Мазепа» відомого українського письменника (1872–1941) відображає складні історичні процеси, що відбувалися на Україні в першій четверті XVIII століття. В другій та третій частинах трилогії, що ввійшли в дану книгу, розповідається про останні роки життя гетьмана України Івана Мазепи, про його вболівання за долю України, її державність.



Казки:
для молодшого шкільного віку
Автор: Б. С. Лепкий
Видавництво: Київ: Веселка
Рік видання: 1991
Сторінок: 96
Анотація: До книжки талановитого українського письменника, ім'я і твори якого тривалий час замовчувалися, увійшли віршовані казки, написані за фольклорними мотивами.




Твори: в 2-х т.
Т. 1: Поетичні твори;
Прозові твори; Мемуари
Автор:
 Б. С. Лепкий
Видавництво: Київ: Наукова думка
Рік видання: 1997
Сторінок: 847
Анотація: У цьому томі вміщені вірші та поеми зі збірок поета – "Осінь", "З глибин душі", "Доля", "Під тихий вечір", прозові твори – оповідання, новели, а також мемуари – "Казка мойого життя. Бережани".





Полтава: історична повість
Автор:
 Б. С. Лепкий
Упорядник: Р. Д. Горак
Видавництво: Київ: Дніпро
Рік видання: 1992
Сторінок: 487
Анотація: Ця повість є четвертою і циклу повістей українського письменника про гетьмана Івана Мазепу (перші три – у двох книгах: «Мотря»; «Не вбивай» і «Батурин» – вийшли у видавництві «Дніпро» 1992 р.). У повісті хронологічно продовжено оповідь про життя і діяння славетного гетьмана часів Полтавської битви – до і після її завершення.



З-під Полтави до Бендер: історична повість
Автор: Б. С. Лепкий
Упорядник: Р. Д. Горак
Видавництво: Київ: Дніпро
Рік видання: 1992
Сторінок: 266
Анотація: Ця книжка завершує цикл повістей Богдана Лепкого про гетьмана Івана Мазепу (повісті «Мотря», «Не вбивай» та «Батурин», «Полтава» вийшли у видавництві «Дніпро» 1992 р.). Опублікував її, вже після смерті автора, його брат Лев Лепкий.

 

 Українська культура – самодостатня, довершена, надзвичайно цікава і багатогранна. Вивчаймо та шануймо своє і своїх.

Використані ресурси:

1. Лепкий, Б. C. Прозові твори : в 3 т. / Б. С. Лепкий. – Тернопіль : Збруч, 2004-2008. Т. 1: Мотря : історична повість. Сотниківна : історична картина з часів Івана Виговського. – 2004. – 351 с.
2. Погребенник, Ф. Богдан Лепкий / Ф. Погребенник. – Київ : Знання, 1993. – 64 с. – (Сер. 6. "Письменники України та діаспори"; вип. 5).

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

    14 грудня – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Цей день – особлива дата в історії України, адже...